15.000 Ft felett INGYENES házhozszállítás!
A hallás szakértője
Központi hallásvizsgáló
06-30/311-4123

Állami támogatás

Hogyan szerezhet be a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK, korábban OEP) által támogatott hallókészüléket? Minden, amit tudnia kell!

Amikor egy hallásvizsgálat során kiderül valakinél, hogy hallókészülékre van szüksége, az első kérdése gyakran az, hogy mindez mennyibe fog kerülni. Ez egy teljesen normális reakció, ugyanakkor a válasz nem mindig egyszerű. Most segítséget nyújtunk abban, hogy hogyan juthat hozzá ahhoz az állami támogatáshoz, mellyel hallókészüléke akár ingyenes is lehet. 

Olvasson tovább, hogy minden kérdésére választ kapjon! Ha Ön rendelkezik magyar TB-vel, jogosult lehet állami támogatásra, amely jelentősen csökkentheti a hallókészülék költségeit.

Ki jogosult az állami támogatásra?

Magyarországon mindenki, aki rendelkezik TAJ- számmal és audiológus szakasszisztens, valamint fül-orr-gégész szakorvos által megállapított halláscsökkenése van, melyet egy csendeskamrában elvégzett hallásvizsgálat audiogramja igazol jogosult államilag támogatott hallókészülékre*.

A hallásvesztés mértékét egy teljeskörű ingyenes hallásvizsgálat keretében állapítjuk meg. A hallásvizsgálat segítségével derül ki az, hogy valakinek valóban szüksége van-e hallókészülékre és ha igen, akkor melyik a legmegfelelőbb eszköz arra, hogy javítsa az egyén hallásproblémáját.

Hallókészülék ingyen

Ha Ön rendelkezik közgyógyellátásra jogosító igazolvánnyal (közgyógy jogcím), akkor a hallókészülék teljes árát megtéríti a NEAK (korábban OEP).

Így Önnek teljesen ingyenes a hallókészülék. Ez alól kivétel a hallójárati készülék háza, illetve illesztéke, mely elkészítése kisebb költséget von maga után.

A készülék jótállásának lejárta után, ám a hallókészülék kihordási idején belül a hallókészülék javítása 100%-ban a társadalombiztosítóra hárul.

Hallókészülék akár 70%-os támogatással

Amennyiben Ön nem közgyógy ellátott, úgy maximum 70%-os támogatással juthat hozzá a hallókészülékhez.

Tehát, a készülék ára és a támogatási összeg különbözetét (kb. 30%-ot) kell kifizetnie a hallókészülékért. Kivételt képeznek a kiemelt kategóriában sorolt hallókészülékek, amiknél a támogatás mértéke egy fix összeg, ami kevesebb, mint a teljes ár 70%-a. 

A készülék jótállásának lejárta után, ám a hallókészülék kihordási idején belül a hallókészülék javítása támogatott.

 

Hallókészülék teljes áron

Ha nem jogosult a támogatásra (pl. nincs érvényes TAJ száma), de szeretné a hallókészülék által nyújtott előnyöket igénybe venni, úgy teljes áron is van lehetősége megvásárolni a hallókészüléket.

Így például a Victofon kínálatában megtalálható, társadalombiztosítás által nem támogatott Chello hallókészülék bruttó 283 700 Ft-os darabáron érhető el*.

Miért Nem Lehet Azonnal Árat Mondani a Hallókészülékekre?

A hallás olyan egyedi, mint az ujjlenyomat, ezért nem lehet egyszerűen bemenni egy boltba és hallókészüléket választani.

A hallókészülék egy intelligens, modern eszköz, mely az egyedi hallásproblémákra nyújt megoldást. Ehhez szakemberekre van szükség, akik meghatározzák a hallásvesztés típusát és mértékét. 

Így minden árajánlatot egy fül-orr-gégészeti ellenőrzés, egy ingyenes hallásvizsgálat és audiológus szakasszisztens által készített mérések előzik meg. Az eredményeket egy audiológus szakorvos validálja. Ezután lehet azt megmondani, hogy az egyedi hallásproblémára mely készülék nyújt teljeskörű megoldást. 

 

Kattintson és jelentkezzen most egy ingyenes hallásvizsgálatra és konzultációra kötelezettség nélkül.

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Készülékválasztás

A hallásvizsgálat során készült audiogram alapján a megfelelő teljesítményű készülékek közül az érdeklődő egyéni élethelyzetét, igényeit és anyagi lehetőségeit figyelembevéve az audiológus (gyógyászati segédeszköz forgalmazó) választja ki azokat a készülékeket, amelyek alkalmasak lehetnek a hallásprobléma kezelésére.


Természetesen a méret és az ár szempontjából az érdeklődőnek is van beleszólása abba, hogy melyik készüléket szeretné használni. A készülék kiválasztása után következik a törvényileg kötelező 15 napos otthoni, kötelezettségmentes próbahordás**, mely alatt lehetősége van arra, hogy a készüléket többször finomhangolják az Ön egyedi igényei szerint. A 15 nap leteltével Ön dönthet arról, hogy meg szeretné-e vásárolni a kipróbált készüléket. Ha az eszköz mégsem az elvárásai szerint működött a próbaidőszak alatt, akkor minden kötelezettség nélkül visszaadhatja a készüléket.

A hallókészülék kiválasztása jelentős döntés

Mivel a TB támogatás 6 évente vehető igénybe az eszközre, vagyis a készüléket csak 6 évente tudja megvásárolni állami támogatással. Mivel ez hosszú távra szól, érdemes alaposan megfontolni a választást és kihasználni a próbahordás lehetőségét.

Gyakran Ismételt Kérdések

Ki kaphat TB támogatást?

A hallókészülék gyógyászati segédeszköz (GYSE), mely támogatja a hallásrehabilitációban, javítja az életminőséget és segít a beszédértés javításában a kihívást jelentő helyzetekben is. Azok vehetnek igénybe társadalombiztosítási támogatást hallókészülék vásárlásakor, akiknek az adott oldalon a beszédfrekvenciák átlagát (500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz ) nézve halláscsökkenése meghaladja a 20 dB-t. (14/2007. (III. 14.) EüM rendelet, 10. melléklet)

 

Mekkora a TB támogatás mértéke?

Maximum 70%-os állami támogatás jár a hallókészülékekre. Ugyanakkor vannak olyan kiemelt kategóriás hallókészülékek is, amiknek az esetében a támogatás mértéke egy fix összeg, ami kevesebb, mint a teljes ár 70%-a.

 

Miért eltérő a támogatás mértéke egyes hallókészülékeknél?

A hallókészülék támogatásának mértékét jogszabály (14/2007. (III. 14.) EüM rendelet) határozza meg. A támogatás mértéke függ a hallókészülék technológiai besorolásától (ISO csoport), és a készülék teljes árától. A társadalombiztosító által támogatott hallókészülékek ára kötött, ez azt jelenti, hogy egy támogatott készüléktípus ára mindenhol ugyanannyi lesz.

 

 

Hallókészülék ingyen?

Amennyiben rendelkezik Közgyógyellátási igazolvánnyal, úgy a hallókészülék és annak a szervizét is finanszírozza a társadalombiztosítás. Ez szociális alapon igényelhető, az igénylés menetéről érdemes a háziorvosnál érdeklődni. Ez alól a hallójárati készülék a kivétel, hiszen itt a készülék háza és a ház furatának elkészítése kisebb költséget von maga után.

 

Milyen időközönként kaphat támogatást új hallókészülékre?

A hatályos jogszabályoknak megfelelően jelenleg 6 évente lehet új hallókészüléket igényelni állami támogatással. 

 

Ki határozza meg a hallókészülékek kihordási idejét?

A készülék kihordási idejét a NEAK (korábban OEP) határozza meg.

 

Mit jelent a hallókészülék kihordási idő?

A NEAK által meghatározott időszak, mely a készülék elhasználódására vonatkozik, vagyis ennyi idő elteltével lehet új készüléket igényelni.

 

Mikor lehet lecserélni a 6 éves kihordási időn belül a hallókészüléket?

Amennyiben a 6 év alatt egy újabb hallásvizsgálat során kiderül, hogy hallásállapota romlott, és az aktuális készüléke már nem korrigálja megfelelően a hallásproblémáját, úgy lehetősége van arra, hogy egy erősebb kategóriájú készülékre cserélje le a korábbit, természetesen a támogatás igénybevétele mellett.

 

Hol vásároljon hallókészüléket?

A legjobb, ha a Victofon egyik Hallásklinikáján vásárolja meg a hallókészülékét. Hiszen itt lehetősége van a rendszeres ellenőrzésre, a készülék finomhangolására, kiegészítők vásárlására és az eszköz szervizére is. A készülék vásárlása után sem hagyjuk magára, folyamatosan támogatjuk Önt, hogy hallókészüléke a lehető legjobb szolgálatot tegye a 6 éves kihordási idő alatt. Mivel a támogatás mértéke és a készülék árát az OEP határozza meg, így a támogatott hallókészülékeket mindenhol ugyan olyan áron kaphatja meg. A hallókészülék ára tehát mindenhol ugyan az lesz, de fontos, hogy a készülék mellé milyen odafigyelést és szakértői segítséget kap.

 

MI SEGÍTÜNK - Állami Támogatású Hallókészülékek Beszerzési Folyamata Magyarországon


Első lépés: Audiológiai vizsgálat

  • Időpont egyeztetése: Először időpontot kell egyeztetni egy audiológiai vizsgálatra. Ez történhet egy állami egészségügyi intézményben, vagy egy erre szakosodott audiológiai központban.
  • Vizsgálat: Az audiológus elvégzi a szükséges hallásvizsgálatokat és megállapítja a hallásveszteség mértékét.
  • Orvosi javaslat: Amennyiben a vizsgálat alapján szükség van hallókészülékre, az audiológus orvosi javaslatot (receptet) állít ki a készülékről.

Második lépés: Szakorvosi igazolás

  • Szakorvosi vizsgálat: A következő lépés egy szakorvosi vizsgálat, ahol egy fül-orr-gégész szakorvos igazolja a hallásveszteséget és a hallókészülék szükségességét.
  • Igazolás kiállítása: A szakorvos kiállít egy igazolást, amely tartalmazza a hallókészülék javasolt típusát és az állami támogatás igénybevételének indoklását.

 
Harmadik lépés: Támogatási kérelem benyújtása

  • Dokumentumok összegyűjtése: A rászorulónak össze kell gyűjtenie az összes szükséges dokumentumot, beleértve az audiológus és a szakorvos által kiállított javaslatokat és igazolásokat.
  • Kérelem benyújtása: Ezeket a dokumentumokat be kell nyújtani az illetékes állami egészségügyi hatósághoz vagy a társadalombiztosítási szervezethez, amely elbírálja a támogatási kérelmet.

 
Negyedik lépés: Hallókészülék kiválasztása és beszerzése

  • Engedélyezés: Ha a támogatási kérelem elbírálása pozitív, a rászoruló értesítést kap az engedélyezésről.
  • Készülék kiválasztása: Ezt követően felkereshet egy audiológiai központot vagy hallókészülék-szaküzletet, ahol kiválaszthatja a megfelelő hallókészüléket.
  • Készülék megrendelése: A kiválasztott készüléket megrendelik és beállítják a páciens egyedi igényei szerint.

 
Ötödik lépés: Hallókészülék használata és utánkövetés

  • Beállítás és betanítás: Az audiológus beállítja a hallókészüléket és betanítja a használatát.
  • Utánkövetés: Rendszeres utánkövetési vizsgálatokra lehet szükség, hogy biztosítsák a készülék megfelelő működését és esetleges finomhangolásait.

Az állami támogatással történő hallókészülék-beszerzés Magyarországon egy hosszabb folyamat, amely számos lépést és orvosi vizsgálatot igényel. A pontos és időben történő dokumentáció, valamint a szakemberekkel való együttműködés kulcsfontosságú a sikeres támogatási kérelem és a megfelelő hallókészülék beszerzése érdekében, melyben mi a segítségére vagyunk!