Hallásjavító implantátum gyerekkorban
A kisgyermek korban kialakuló halláscsökkenés javítására tökéletesen alkalmas az implantációs eljárás. Segítségével már a beszédfejlődés kialakulása előtt helyreállítható a gyermek hallása, így kortársaival együtt fejlődhet és tanulhat a hallássérült gyermek.
HA KÉRDÉSE VAN HALLÁSJAVÍTÓ IMPLANTÁTUM KAPCSÁN A KORONAVÍRUS JÁRVÁNY IDEJÉN, AZ ALÁBBI GOMBRA KATTINTVA OLVASHAT BŐVEBB INFORMÁCIÓT:
Már születésünk előtt is képesek vagyunk hallani. Ebben az életszakaszban hallószervünk biztosítja az egyetlen kapcsolatunkat a külvilággal, később a szocializáció, a közösségbe való beilleszkedés nélkülözhetetlen eszköze. Ahhoz, hogy a gyermek helyesen tanuljon meg beszélni, elengedhetetlen az ép hallás. A halláscsökkenés nemcsak a beszédfejlődésben okoz elmaradást, hanem a testi, lelki és értelmi fejlődésben is. Éppen ezért nagyon fontos a hallászavarok minél korábbi felismerése.
A hallásvesztésnek két fő típusát ismerjük: a vezetéses-, és idegi típusú halláscsökkenést. Együttes előfordulásuk esetén kevert típusú halláscsökkenésről beszélünk.
A kisgyermekkori idegi típusú hallásvesztés a belső fülben található csiga szőrsejtjeinek különböző mértékű veleszületett vagy szerzett károsodása okozza. Magyarországon évente 400-500 gyermek születik ilyen típusú halláskárosodással. 1000 gyermekből 1-3 születik valamilyen kisebb-nagyobb fokú halláskárosodással, koraszülötteknél azonban már 100-ból 1-3 gyermeket érint ez a probléma. Cél, hogy a hallássérült gyermekek minél korábban, lehetőleg 3-6 hónapos korig eljussanak a megfelelő hallásgondozó szakemberhez, ahol első lépésként a hallókészülékkel való ellátásra kerül sor.
6 hónapos és 1 éves kor között kiderül mennyire reagál a gyermek a hangokra – ilyenkor a hallás még javulhat. Amennyiben a hallókészülék sem segít - a gyermeknek súlyos vagy teljes hallásvesztése van, akkor a cochleáris implantáció a leghatékonyabb megoldás. A legjobb eredményt az biztosítja, ha a hallás rehabilitációja 1-2 éves korban, de legkésőbb a gyermek 4-5 éves koráig megtörténik, hogy a gyermek fejlődését ne akadályozza hallásprobléma, és a közösségbe, társadalomba problémamentesen beilleszkedjen.
A gyermekkori vezetéses típusú hallásvesztés döntő többségének hátterében a középfül gyulladása áll. Ebben az esetben a hangvezető rendszer működése akadályozott. A betegségre a gyakori visszaesés és az elhúzódó gyógyulás egyaránt jellemző lehet. Hátterében a fülkürt működésének tartós vagy átmeneti zavara áll. A betegség felismerése nem mindig könnyű, mert a szülők a gyermek nagyothallását gyakran figyelmetlenségnek vélik. Az első két év a beszédtanulás szempontjából meghatározó időszak, tekintettel arra, hogy a középfül megbetegedése ebben az életkorban a leggyakoribb. A halláscsökkenésnek ez a típusa a legtöbb esetben gyógyítható, a terápia a rossz fülkürt működés helyreállítására irányul. Ám előfordulnak esetek, amikor sajnos nem orvosolható a probléma, ilyenkor középfül vagy csontvezetéses implantátum beültetésére kerülhet sor.
Fontos a halláscsökkenés korai felismerése és a megfelelő hallásjavtó eszközzel történő ellátás. A kisgyermek súlyos és nagyfokú hallásvesztése esetén az időben történt cochleáris implantáció hozzájárul a megfelelő beszéd és hallás fejlődéshez. Ennek köszönhetően zökkenőmentesen tanulhat kortársaival együtt.
Kérjen bővebb tájékoztatást és forduljon szakemberhez!
- Implant Ügyfélszolgálat telefon: +36-30-691-9637
- Implant Ügyfélszolgálat e-mail: implantugyfelszolgalat@victofon.hu