A hallás szakértője
Központi hallásvizsgáló
06-30/311-4123

Hallásvesztés

A hallás egyik legfontosabb érzékelésünk, óvjuk a káros hatásoktól! Ha már fennáll a hallásvesztés fontos, hogy minél hamarabb szakembert keressen fel, aki egy állapotfelmérés után segítségére lehet.

Mi a halláscsökkenés?

A kutatások kimutatták, hogy a gyermekek 12 éves korukig hallanak a legjobban, utána a hallás nem változik 30-35 éves korig. Az életkor előrehaladtával, vagy betegség miatt hallásunk romolhat. Örökletes tulajdonságok is szerepet játszanak a hallási képességünk alakulásában. Továbbá befolyásolhatja életvitelünk, valamint az, hogy mekkora figyelmet fordítunk a hallásvédelemre, hallásgondozásra.

A halláskárosodás a külső fül, a középfül, a belső fül egy, vagy több részén lévő károsodás következménye.

Halláscsökkenésnél a belső fülben levő hallósejtek (szőrsejtek) károsodnak, nem tudják feldolgozni a hangokat. Társaságban beszélgetésnél, utcán, televízió nézésnél és az élet számos területén érezhető a hátránya a hallás romlásának. Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a hang hallható, sőt sokszor túl hangos is lehet, mégsem érthető a beszéd. Ilyenkor az agyideg által a kisagyba továbbított hang felfogása, értelmezése sérült.

Hallásromlás esetén a nagymértékű figyelem következtében az agy elfárad, és a hallott szöveg felfogása gyengül, romlik.

Amennyiben nem foglalkozunk fokozatosan romló hallásunkkal, a fület és az agyat kevés inger éri, ezáltal a hallósejtjeink „ellustulnak” és ez visszafordíthatatlan állapotot idézhet elő.

Ezért elengedhetetlen fontosságú a rendszeres hallásszűrés. Olyan egészségi problémákat tárhatnak fel, amelynek a kezelése csökkentheti az agy működőképességének hanyatlását és a javítja az életminőséget.

Próbálja ki legmodernebb hallókészülékeinket 2 hétig ingyen!

 

Jöjjön be ingyenes hallásvizsgálatra és válassza ki szakembereinkkel az Önnek legmegfelelőbb hallókészüléket. Érdemes sietnie! Már csak néhány szabad hely maradt!

Amikor valaki rádöbben, mennyit romlott a hallása, gyakran megijed, és ennek hatására egyre kevesebb társasági életet él. A társas kapcsolatok és a kommunikáció hiánya elszigeteltséghez, hosszú távon pedig depresszióhoz vezethet.

Jelentkezzen most ingyenes hallásvizsgálatra

Jelentkezzen most ingyenes hallásszűrésre

Az egészsége a legfontosabb! Jelentkezzen most ingyenes hallásszűrésre a Victofon Hallásklinikák egyikére! Töltse ki az űrlapot, és foglaljon időpontot még ma!

 

Az űrlap kitöltését követően kollégáink szinte azonnal felveszik Önnel a kapcsolatot időpont egyeztetés céljából. Kedves és tapasztalt munkatársaink minden erőfeszítést megtesznek annak érdekében, hogy megtalálják a legmegfelelőbb időpontot az Önhöz legközelebbi Victofon Hallásklinikán.

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés nem örökölhető, de a hajlam igen. Ilyen esetben a családban előforduló - általában fiatalabb életkorban jelentkező - hallásromlásra öröklődhet a hajlam.

A halláskárosodás fokozatosan is kialakulhat. Ebben az esetben a halláskárosodás egy olyan szintre jut el, amikor már panaszokat okoz. Ekkor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.

A hangos zene rossz akusztikájú teremben való hallgatása először fülzúgást és átmeneti hallásromlást okozhat, ez az akut zajártalom.

  • Amennyiben a zajhatás ismétlődik, fokozatosan elhalnak a hallósejtek és maradandó halláscsökkenés alakulhat ki.
  • A fiatal korban elszenvedett zajártalom később fejtheti ki hatását.
  • Minél idősebb korban hallgatunk hangos zenét annál hamarabb alakul ki a korral járó hallásromlás.
  • Okozhat azonnali halláscsökkenést az egy alkalommal eldördülő puska, vagy pisztoly lövése. Megfelelő zajvédő viselete mellett is kockázatos a rendszeres lövészet a hallásromlás kialakulásának szempontjából.

Amennyiben akut zajártalom, vagy hirtelen halláskárosodás alakul ki, 24 órán belül orvosi kezelés szükséges a belső fül vérkeringésének helyreállítása miatt.

Hirtelen hallásvesztés

A hirtelen jelentkező hallásromlás egyes esetekben meggyógyul és visszatér a hallás, más esetekben maradandó halláscsökkenés alakul ki.

A maradandó halláskárosodás több tényező befolyásolja:

  • milyen idejű és erősségű a zajhatás,
  • már volt gond a hallással, érte korábban már nagyobb zaj,
  • belgyógyászati betegségek, keringési zavarok,
  • koponyasérülés, baleset,
  • egyéni hajlam a halláscsökkenésre.

Hirtelen jelentkező hallásromlásként élheti meg az egyén a már meglevő halláscsökkenés erősödését.

A halláskárosodás keletkezésének helye szerint keletkezhet:

  • a hallójáratban
  • középfülben
  • belső fülben (cochleáris)
  • a belső fülön kívüli (retrocochleáris) agykérgi területen levő elváltozások okozhatnak hirtelen jelentkező hallásromlást.

A hirtelen halláscsökkenés okai, tünetei:

  • A hallójáratban pl: fülzsír, hallójárat gyulladás okozhat előzmény nélkül halláscsökkenést, mely kezeléssel gyógyítható. A fülzsír eltávolítását és a külső hallójárat gyulladás kezelését minden esetben fül-orr-gégész szakorvos végezze.
  • Középfülben a megfázás, bakteriális és vírusfertőzés, fülkürthurut is okozhat azonnal jelentkező tüneteket: teltség érzés, fájdalom. Előfordulhat, hogy a fokozatosan kialakuló hallásromlás rögtön elér egy olyan szintre, melyet az egyén úgy érez, hogy „tegnap még hallottam, ma már alig hallok”. Ehhez elég 15-20 dB-s hallásvesztés is, mely hirtelen alakul ki. Az otosclerosis (hallócsontok betegsége), fokozatosan alakul ki, de van olyan eset is, amikor minden átmenet nélkül érez a beteg hallásromlást. A szülés után is kialakulhat otosclerosis.
  • Középfülgyulladás tünetei: láz, hányás, fájdalom. Okai: megfázás, vírus vagy bakteriális fertőzés.
  • A belső fülben található hallósejtek károsodása okozhat azonnal jelentkező hallásromlást. A leggyakoribb ok az erős zajhatás vagy dörejártalom, petárda-robbanás, baleset, illetve vírusfertőzés.
  • A belső fül megbetegedése - Meniere betegség - járhat azonnali rohamokkal: szédülés, fülzúgás, hallásromlás. A rohamok ismétlődésével a hallás fokozatosan romlik. Ezeknek a tüneteknek az észlelése esetén is szükséges a fül-orr-gégészeti, audiológiai szakorvosi vizsgálat.

Kérje audiológus szakembereink segítségét. Jelentkezzen néhány perc alatt ingyenes hallásvizsgálatra vagy keresse meg az Önhöz legközelebb eső audiológiánkat:

Hallávizsgálatra jelentkezés űrlaphallásvizsgáló kereső

Nincs egyedül

Felmérések szerint a lakosság közel 10%-ának van kisebb vagy nagyobb mértékű halláscsökkenése. Tapasztalta már, hogy hallása már nem az igazi? De mégsem mer lépni vagy segítséget kérni? A problémával nincs egyedül, olvassa el mások tapasztalatait.

Kommunikáció hallássérültekkel

A halláscsökkenéssel élő emberek számára ugyanannyira fontos, hogy részesei lehessenek a közösségnek, ugyanúgy, mint halló társaik. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a hallássérült egyén környezetében élők (család, barátok, ismerősök) is részt vegyenek abban, hogy vissza tudjanak illeszkedni a társasági életbe.

Miért fontos a hallásvizsgálat, és hogyan zajlik?

A hallás az emberi érzékelés egyik alapvető aspektusa, amely jelentős szerepet játszik a kommunikációban, a társadalmi kapcsolatokban és az életminőség fenntartásában. A halláskárosodás azonban sokakat érint világszerte, ám az időben történő felismerés és beavatkozás elengedhetetlen a súlyos következmények elkerülése érdekében.

Hallásvizsgálat

Ha úgy érezzük valamilyen probléma lépett fel hallásunkkal kapcsolatban érdemes hallásszűrésre menni, ahol több vizsgálatot is elvégeznek a szakemberek, hogy a legmegfelelőbb kezelést kapja az ügyfél.

Hírek, érdekességek a hallásról

A hallás alapvető tevékenységek az ember életében. Számos lenyűgöző tény, adat és információ van az ember és állatvilág hallásáról, érzékszerveiről. Ezeket gyűjtöttük össze ebben a menüpontban.