A hallás szakértője
Központi hallásvizsgáló
06-30/311-4123

5 tanács a halláskárosodás megelőzésére

A halláskárosodás az öregedési folyamat természetes részét képezi, így fokozatosan alakul ki az idő előre haladtával. Ugyanakkor ma már egyre több esetben figyelhető meg, hogy a túl nagy zajártalom negatívan befolyásolhatja hallásunkat.
5 tanács a halláskárosodás megelőzésére

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Régóta tudjuk, hogy a halláskárosodást okozó tényezők között komoly szerepük van a zajoknak. Nemcsak az egyszeri hangos hangbehatások okozhatnak károkat, hanem a zajos környezetben való hosszú távú tartózkodás is.

Ugyanakkor a zajhatás hossza legalább annyira számít, mint a hangerő. A halláshoz szükséges érzékelősejteket a közepes hangerő hosszú ideig történő hallgatása ugyan úgy pusztítja, mint a rövid ideig tartó nagy hangerő. Ha ezek a sejtek megsérülnek, akkor később nem regenerálódnak. Emiatt pedig folyamatosan romolhat hallása állapota. Mit tehet azért, hogy megakadályozza hallása idő előtti romlását?

Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!

Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Íme 5 tanács a halláskárosodás megelőzésére!

1. Kerülje a hangos zajokat!

A zaj okozta halláskárosodás elkerülésének egyik legjobb módja, ha távol tartja magát a hangos zajoktól. Honnan tudhatja, hogy egy zaj már olyan hangos, hogy károsítja hallását? Íme!

 A zaj túl hangos, ha:

  • fel kell emelnie a hangját ahhoz, hogy meg tudja értetni magát beszélgető partnerével,
  • fáj a füle,
  • nem érti azt, aki Öntől 3 méterre beszél,
  • cseng a füle vagy visszhangzik a zajos hely elhagyása után,
  • egy csendesebb területre érve fülzúgást tapasztal. - Ilyenkor biztos, hogy túl hangos volt az addigi környezet a fülének.

Bármely 85 dB-t[1] meghaladó hangerősség veszélyes lehet. Így például a motorok, a fülhallgató és a fűnyíró által kiadott zaj is maradandó halláskárosodást okozhat. Ugyanakkor ma már léteznek, olyan alkalmazások, melyek képesek arra, hogy mérjék a zajszintet. Ezzel megóvhatja hallását a káros hanghatásoktól. 

2. Figyeljen oda, hogyan hallgat zenét!

A hangos zenehallgatás kockázatot jelent a hallására nézve. Éppen ezért érdemes odafigyelnie néhány dologra, mint például a fülhallgatóra. Ugyanis ennek az eszköznek a használata közben a hang közvetlenül a fülbe jut. Így kiemelt figyelmet kell fordítania arra, hogy ne hallgassa túl hangosan a zenét. Mivel a túl erős és visszatérően fennálló hanghatások károsíthatják az idegszálakat, ami hosszú távon halláscsökkenéshez vezethet.

A hallás károsodásának elkerülése érdekében az alábbi dolgokat teheti:

  • Fülhallgató helyett használjon fejhallgatót, amit nem kell közvetlenül a hallójáratba bedugnia.
  • Válasszon zenehallgatáshoz zajcsökkentővel ellátott fülhallgatót vagy fejhallgatót.
  • Úgy állítsa be a hangerőt, hogy az még kellemesen hallható legyen, de ne túl hangos. A hangerő kisebb mértékű csökkentése is sokat segíthet abban, hogy megóvja hallása állapotát.
  • Ne használjon fülhallgatót egy óránál tovább és rendszeresen tartson szünetet a zenehallgatás közben.

Fülhallgató használata során veszélyes lehet a zajszint, ha:

  • Le kell vennie a fülhallgatót, hogy hallja, mit mondanak Önnek.
  • Zenét hallgat a maximális hangerő több, mint 50% -án.
  • Fájdalmat érez a fülben vagy cseng esetleg zúg a füle zenehallgatás után.
3. Védje hallását a hangos rendezvények alatt!

Hallása védelmére kiemelt figyelmet kell fordítania akkor, ha valamilyen hangosabb rendezvényen vesz részt, például sporteseményen, zenei fesztiválon vagy koncerten. Ilyen esetben a zajártalmat úgy tudja csökkenteni, hogy:

  • amennyire csak tud távol áll a hangforrástól, például a hangszóróktól,
  • nagy hangzavar – például sportesemény, koncert - után minimum 18 órán keresztül pihenti a hallását,
  • különböző hallásvédő eszközöket használ, melyeket kifejezetten a hangos zaj csökkentésére fejlesztettek ki. Ezek a kiegészítők úgy védik a hallását, hogy közben nem rontják az élményt.
4. Hallásvédelem a munkahelyen

A zaj káros hatásai nemcsak akkor jelentkezhetnek, ha valaki egyszeri erős hanghatásnak teszi ki magát. Hanem akkor is, ha tartósan olyan környezetben dolgozik, ahol a zajszint magasabb az átlagnál.

A huzamosabb ideig, éveken át tartó állandó zajterhelés károsan hat az idegrendszer működésére, a szív- és érrendszerre, valamint hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához is.

A munkáltatónak többek között az alábbi intézkedéseket kell elvégezni ahhoz, hogy csökkentse a zajártalmat a munkahelyen:

  • csendesebb berendezéseket kell beszereznie
  • a munkavállalónak biztosítani kell azt, hogy ha épp nem az adott gépen dolgozik, akkor távol legyen az erős zajtól
  • gondoskodnia kell a megfelelő hallásvédelemről, ha a munka jellegéből adódóan nem elkerülhető az, hogy a munkaválló közel legyen egy zajos géphez.
5. Időnként ellenőriztesse hallását!

Hallása állapotának rendszeres ellenőrzése – más egészségügyi szűrése mellett – kiemelt figyelmet kell, hogy kapjon. Érdemes legalább évente egyszer ellátogatnia egy hallásvizsgálatra, ahol képet kaphat hallása aktuális állapotáról.

Mindenképpen javasolt a vizsgálat, ha az alábbiakat tapasztalja:

  • halláscsökkenése változik,
  • nem érti a beszédet,
  • halláscsökkenése fokozódik,
  • fülzúgása erősödik,
  • szédülés alakul ki, vagy erősödik.

Amennyiben halláscsökkenést észlel, akkor a lehető leghamarabb jelentkezzen hallásvizsgálatra. Ugyanis az időben felismert halláscsökkenés megelőzhető!

Úgy érzi, hogy gond van a hallásával? Akkor jelentkezzen most ingyenes hallásvizsgálatunkra! Kattintson a lenti "Jelentkezem hallásvizsgálatra" gombra, adja meg adatait és mi felvesszünk Önnel a kapcsolatot időpont egyeztetés céljából:


 

[1] dB: A decibel (dB) a hangerősség mérésére szolgál. Minél nagyobb ez a szám, annál nagyobb a zaj. A 0 dB jelenti azt a leghalkabb hangot, amit az emberi fül még képes érzékelni.