Az ELTE Etológiai tanszék tudományos munkatársainak[1] a kutatása az öregedés és a különböző hangokra adott reakciók közötti összefüggéseket vizsgálta a kutyák esetében. Tanulmányukkal arra a kérdésre keresték a választ, hogy az emberhez hasonlóan az idősebb kutyáknál is megfigyelhető-e az említett jelenség.
A vizsgálat során háromféle emberi hangot – negatív (sírás), semleges (csuklás, köhögés), pozitív (nevetés) - játszottak le különböző korú kutyáknak. Azt figyelték, hogy a különböző típusú hanghatásokra hogyan reagálnak az eltérő életszakaszban lévő ebek.
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
A felmérésben végül 40 családi kutya (21 fiatal (1-5 éves) és 19 öregebb (10 évesnél idősebb)) spontán reakcióját figyelték meg és elemezték. A vizsgálat során a gazdik is jelen voltak. Ugyanakkor ők olyan tevékenységet folytattak, amely során nem hallják a lejátszott hangokat. Így például olvastak vagy épp zenét hallgattak.
A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a pozitív és a semleges hanghatásokra ugyanúgy reagálnak az idősebb ebek, mint a fiatalabbak. Ugyanakkor az idősebb egyedek a negatív hangokra lassabban emelték fel a fejüket fiatalabb társaikhoz képest.
Az idős kutyák szelektív reakciója a hangingerekre azt sugallja, hogy az eredmények nem magyarázhatók általános kognitív és/vagy észlelési hanyatlással és az életkorral összefüggő pozitív hatás jelenlétét igazolja kutyáknál is.
„Az eredmények alapján elmondható, hogy a kor előrehaladtával az agy érzelem-feldolgozó képessége hasonló változásokon megy keresztül a kutyákban és az emberekben. Ez megerősíti, hogy a kutya vizsgálata segíthet megválaszolni az emberi öregedéssel kapcsolatos nyitott kérdéseket is” – összegezte az eredményeket dr. Kubinyi Enikő, a kutatócsoport vezetője.
[1] https://www.nature.com/articles/s41598-019-56636-z