Amennyiben már sikerült azonosítani a halláscsökkenést és a depresszió első jelei is mutatkoznak, érdemes haladéktalanul a probléma megoldása felé vezető első lépéseket megtenni.
Mindenekelőtt a depressziós folyamat kialakulásáért feltételezhetően felelős halláskárosodás szintjét érdemes csökkenteni, vagy megfelelő készülékkel ellensúlyozni kell a hallássérülést. Ehhez először a probléma okát kell feltérképezni, majd a háziorvos által javasolt megfelelő szakembert kell felkeresni. A szenzoros (hallósejtek hang érzékelő rendszeréből eredő halláscsökkenés) és hallóidegi eredetű halláscsökkenés hallókészülékkel javítható (1).
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
Azok, akik felismerik önmagukon a depresszió tüneteit, különböző módon reagálhatnak annak megjelenésére:
Van, aki gyengeségnek tekinti a problémát, és önmagát okolja annak kialakulásáért. Sajnos sokak szerint a depresszió a személyiség hibájának tekinthető. Ez a vélemény nem csupán hamis, de rendkívül káros is, hiszen gátolja a beteget abban, hogy szakszerű segítségért folyamodjon.
Vannak olyan depressziós betegek, akik a világot okolják, mondván, „minden egyre rosszabb, nekem már nincs helyem itt”. A probléma természetesen nem a világgal van, hanem a világ történéseire adott reakciókkal, amelyeket adott esetben a betegség sugall.
Gyakran vesszük észre azt is, hogy a depressziós vagy arra hajlamos személy mindenben csak a legrosszabbat látja, úgynevezett „katasztrofizáló” gondolatokkal küzd. Erre is érdemes a környezetnek odafigyelni, és a szakszerű gondozás felé irányítani az illetőt (2).
Számos lehetőség áll rendelkezésre a depresszió kezelésére. Ezek között szerepel a pszichoterápia és a gyógyszeres terápia is. A pszichoterápia a beteg szenvedésnyomásának enyhítését célzó, terápiás környezetben, megfelelő szakember által vezetett, közös munka. A terapeuta a beteg egyéni igényeit, érdeklődési körét figyelembe vevő módszereket alkalmaz, melyek között szerepelhet:
- művészetterápia (3)
- a viselkedés megváltoztatását célul tűző kognitív magatartásterápia (4)
- de – hívő ember esetén – a vallásos lelkületet, gondolatokat is segítségül hívó terápia is (5, 6).
Manapság, az internet fejlődésével már számos önsegítő oldal is igénybe vehető, ahol a depressziós idős ember – esetleg mások közreműködésével – segítségre lelhet. Ezek egyike a magyar szakemberek által kifejlesztett ifightdepression.com/hu oldal (7).
Hiba volna azt gondolni, hogy a depressziótól csupán maga a beteg szenved. A környezet számára a probléma ugyanolyan, gyakran még inkább megterhelő lehet, hiszen a legtöbb esetben tehetetlennek érzik magukat.
Pedig a beteg rokonai, barátai, szomszédai nagyon is sokat tehetnek a depressziós beteg gyógyulásáért, életminőségének javításáért. Elsősorban fel kell figyelniük a tünetek jelentkezésére.
- állandó levertség
- motivációhiány
- negatív gondolatok
- az érdeklődési kör és a személyi kapcsolatok beszűkülése
- alvászavar,
- hirtelen súlyváltozás (8)
Ezután a szakszerű segítségnyújtás irányába kell terelniük a beteget. Emellett azonban számos egyéb lehetőség is rendelkezésükre áll. Elengedhetetlen az értő figyelem mindenkivel szemben, akin a halláscsökkenés és depresszió tünetei mutatkoznak. Továbbá fontos a türelem és a megfelelő kommunikáció. Ha szükséges többször is meg kell ismételni szavakat, mondatokat, ügyelni kell arra, hogy szembe fordulva beszéljenek velük, megfelelő távolságból. A beszélgetés során érdemes nyugodt, zajmentes körülményeket teremteni, ezzel is segítve a jobb megértést.
Segíthetnek a beteg számára rövid- és hosszútávú tervek kidolgozásában (9). Megfelelő és ellenőrizhető napirend kialakítása is hasznos lehet, így a depressziós beteg számára „szétfolyó” időt sikerül strukturálni. A legtöbbet azonban a figyelmes meghallgatás, az emberi kapcsolatok ápolása jelenti. A depressziós ember hajlamos arra, hogy elhagyja magát. Ilyenkor különösen fontos az, hogy a környezete viszont ne hagyja el őt.
[1] Dr. Kollár János – egyetemi docens, klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet. E-mail: janoskollar@gmail.com
Irodalomjegyzék
- Lengyel, Cs.: A nagyothallás okai. Forrás: https://www.webbeteg.hu/cikkek/ful-orr-gegeszet/1419/a-nagyothallas-okai. A letöltés ideje: 2019. augusztus 26.
- Garnefski N, Kraaij V. Cognitive coping and goal adjustment are associated with symptoms of depression and anxiety in people with acquired hearing loss. Int J Audiol. 2012;51(7):545-50
- Ciasca EC, Ferreira RC, Santana CLA, Forlenza OV, Dos Santos GD, Brum PS, et al. Art therapy as an adjuvant treatment for depression in elderly women: a randomized controlled trial. Braz J Psychiatry. 2018;40(3):256-63.
- Peng XD, Huang CQ, Chen LJ, Lu ZC. Cognitive behavioural therapy and reminiscence techniques for the treatment of depression in the elderly: a systematic review. J Int Med Res. 2009;37(4):975-82.
- Raue PJ, Weinberger MI, Sirey JA, Meyers BS, Bruce ML. Preferences for depression treatment among elderly home health care patients. Psychiatr Serv. 2011;62(5):532-7
- Koenig HG, Cohen HJ, Blazer DG, Kudler HS, Krishnan KR, Sibert TE. Religious coping and cognitive symptoms of depression in elderly medical patients. Psychosomatics. 1995;36(4):369-75.
- https://ifightdepression.com/hu. A letöltés ideje: 2019. augusztus 26.
- Yesavage JA. Depression in the elderly. How to recognize masked symptoms and choose appropriate therapy. Postgrad Med. 1992;91(1):255-8, 61.
- Knittle K, Gellert P, Moore C, Bourke N, Hull V. Goal Achievement and Goal-Related Cognitions in Behavioral Activation Treatment for Depression. Behav Ther. 2019;50(5):898-909.