15.000 Ft felett INGYENES házhozszállítás!
A hallás szakértője
Központi hallásvizsgáló
+06-30/311-4123

Fülviszketés. Mi állhat mögötte?

A fülviszketés jelensége gyakori és bosszantó probléma, amely bármely életkorban jelentkezhet. A megoldás és megkönnyebbülés módja attól függ, hogy mi okozza a viszketést. Nézzük, mely esetek lehetnek ezek.
Fülviszketés. Mi állhat mögötte?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Cerumen, azaz fülzsír termelődés

A fülzsír tulajdonképpen az elhalt hámsejtek és a szennyeződések természetes tisztulása a fülből. A túl sok fülzsír és a hallójárat túlzott tisztítása is viszketést okozhat, ez utóbbit a hallójárat szárazsága okozhatja. A hallójárat vékony bőrfelületét könnyű felsérteni, amely a baktériumoknak kedvez és fertőzést okozhat.

Amennyiben a fülzsírt fültisztító pálcikával próbálja meg eltávolítani, a cerument még mélyebbre nyomhatja, ami be is tapadhat mélyen. Ehelyett próbáljon meg erre való fülcseppet használni. Ha ez nem segít, keressen fel fül-orr-gégész szakorvost, aki szakszerűen és biztonságosan eltávolítja a cerument. Ezután általában a viszketés is megszűnik.

Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!

Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Fertőzések

 A fülviszketés fülfertőzés jele is lehet. Baktériumok okozzák általában a fertőzéseket megfázás, influenza vagy allergia esetén.

Az un. úszófül a nyári időszakban gyakori, amikor úszás vagy strandolás után víz marad a fülben és ez kedvez a baktériumoknak és betegségek táptalaja lehet. A tartós nedvesség miatt alakulhat ki otitis externa, amely a hallójárat betegsége és kínzó viszketést is okoz. Ebben az esetben mindenképpen keressen fel szakorvost.

A hallójáratban lévő bőrfelület viszkethet allergiás reakció miatt is. Egy szépségápolási termék, például hajlakk vagy sampon is lehet a bűnös. Ugyanakkor lehet, hogy a bőrallergiát egy ékszer okozza, amelyben nikkel van, például egy fülbevaló. A fülébe helyezett műanyag, gumi vagy fém, például a füldugók is okozhat bőrkiütést, amely a viszketést okozza. Érdemes antiallergén anyagú füldugót választani alváshoz, úszáshoz vagy zenehallgatáshoz.

A viszketés megszüntetéséhez a fertőzést kell kezelni. Egyes esetekben önmagától megszűnik a viszketés, súlyosabb esetben az orvos fülcseppet írhat fel vagy antibiotikumos kezelésre is szüksége lehet.

Allergia esetén a mihamarabbi megoldás érdekében meg kell tudnia, hogy milyen allergiája van. Addig az orvos szteroidos krémet írhat fel.

Ekcéma vagy pikkelysömör

Amennyiben bőrbetegsége van vagy ekcémás, lehetséges, hogy füle és a hallójárata is viszkethet. Általában ezeket a problémákat fülcseppekkel lehet kezelni. Súlyos esetekben szteroidos gyógyszert írhatnak fel.

Ételallergia

Bizonyos ételekkel szembeni allergiás reakció is okozhat fülviszketést. Leggyakoribb élelmiszer-allergiák a következők: bizonyos gyümölcsök (például dinnye, cseresznye, kiwi), magok (például mandula, dió, mogyoró), a tej vagy a szója. Étel allergia esetén viszketést tapasztalhat nem csak a fülben és környékén, hanem az arc többi részén. Ilyenkor csalánkiütés is kialakulhat.

Mellőzze annak az élelmiszernek a fogyasztását, amire allergiás, így a legtöbb esetben megszűnik a viszketés, de a biztonság kedvéért egyeztessen orvosával.