A mai napig számtalan olyan tevékenység van, mely kihívások elé állítja a hallácsökkenéssel küzdőket. A jogosítvány meghosszabbítása egy 2017-es rendeletmódosításnak [1] köszönhetően már nem tartozik közéjük. De nem szaladjuk ennyire előre. Mikortól és milyen feltételek mellett szerezhettek és hosszabbíthattak korábban jogosítványt a hallássérültek? Ezzel folytatjuk!
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
Kérjük, amennyiben adatait nem tudja beküldeni, úgy próbálja meg újra!
A kezdetek
1967-ben Magyarország - más európai országokkal együtt - elsőként engedélyezte a siketek és nagyothallók jogosítvány szerzését. A nemzet sportolója, 204-szeres olimpia válogatott asztali teniszező Wertner Györgyné Ivánkay Mária úttörőnek számított ebben. Ő volt az első Magyarországon, aki siketként megkapta a jogosítványt. [2] Mária sikere után még több ezer hallássérült szerezte meg a vezetői engedélyét.
Egészen 2017 elejéig a hallásproblémával élő autóvezetők csak úgy kaphatták és hosszabbíthatták meg gépjárművezetői engedélyüket, ha részt vettek egy külön szakorvosi vizsgálaton és az orvosi rehabilitációs bizottság elé járultak. Ez azonban megváltozott.
Könnyebb lett a jogosítvány meghosszabbítása
2017-ben sikerült elérni, hogy a siketeknek és a nagyothallóknak is elegendő legyen a szokásos egészségügyi alkalmassági vizsgálaton részt venni a jogosítvány meghosszabbításához. Külön szakorvosi vizsgálatra most már csak a gépjárművezetői engedély megszerzésénél vagy hallásban bekövetkezett változás esetén van szükség. Hosszabbítás esetén a területileg illetékes háziorvost kell felkeresni. A körzeti orvosnak már nem kell kötelezően elrendelnie a rehabilitációs bizottság vizsgálatát, ha a hallássérült bizonyítani tudja, hogy állapotában nem következett be változás. [3]
Az autóvezetés sokak számára a mindennapi életet teszi könnyebbé. Hallássérültként önnek sem kell kimaradnia az gépjárművezetés nyújtotta örömökről!
Hallása állapotát évente érdemes felülvizsgáltatni, hogy a lehető legnagyobb biztonságban legyen vezetés közben.
[1] https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99200013.NM&mahu=1
[2] https://sinoszhangforras.hu/hogy-lehet-jogositvanya-a-hallasserulteknek/
[3] https://2015-2019.kormany.hu/hu/emberi-eroforrasok-miniszteriuma/egeszsegugyert-felelos-allamtitkarsag/hirek/nem-kell-plusz-orvosi-vizsgalat-a-siketek-es-nagyothallok-jogositvanyhosszabbitasahoz