Ez a képesség elősegíti, hogy jobban halljunk környezetünk hangjait.
Ezt egy egereken végzett kísérlet is bizonyította. A mezőn járó egér esetében "jobb, ha a macskát hallja meg, mint a saját lépéseit" - mondta Richard Mooney, a Duke Orvostudományi Egyetem neurobiológiai professzora, vezető tanulmány szerző.[1] A kísérlet során apró elektródákat ültettek be az egerek hallókérgébe - az agy azon területére, amely a hangokat dolgozza fel -, és az apró állatokat mikroszkóp alatt futópadon futtatták, miközben képeket rögzítettek az agyukról.
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
Látva, hogy az agy miként dolgozza fel a saját mozgásból adódó hangokat, a kutatók olyan hangokat játszottak le az egerek minden egyes lépésénél, amelyeket egyébként nem tapasztalnak természetes élőhelyükön. Mooney és csapata azt tapasztalta, hogy sok ezer lépés és két-három nap után az aktivitás csökkent a hallókéregben.
Amikor azonban a kutatók megváltoztatták a hangokat, a hallókéreg sokkal aktívabb lett. Ez megmagyarázhatja azt is, hogy miért halljuk a lépésünket, ha mondjuk, egy nap kopogós cipőt viselünk.
"A tapasztalat alakíthatja ki, hogy az agy elnyomja a mozgásból származó kiszámítható érzéseket" – mondta a professzor.
A képalkotó eljárás és a mérések szoros összeköttetést mutattak a mozgáshoz kapcsolódó agyterület és a hallókéreg között. Ezek a kapcsolatok végül zajszűrőként szolgálnak.
A kutatók azt is megállapították, hogy azok az egerek, melyeket megtanítottak arra, hogy figyelmen kívül hagyják saját lépésük hangját, jobban fel tudták ismerni a rendellenes vagy új hangokat futás közben, mint azok, amelyeket nem treníroztak erre.
Az eredmények nagyon világosan átültethetők az emberi agy működésére, noha az emberi agykéreg sokkal fejlettebb.
Az egerek számára a mozgással kapcsolatos hangok elnyomásának képessége inkább túlélési előny, például a potenciális ragadozók jobb észlelése.
Ugyanez igaz lehet az emberekre is, de ez az alkalmazkodási folyamat teszi lehetővé az ember számára, hogy olyan komplex hallással kapcsolatos feladatokat végezzen el, mint például a beszéd megtanulása, a hangszeren játszás vagy az éneklés.
Ezen túlmenően, az emberi agy ilyen jellegű működésének megértése hasznos lehet a pszichózis tanulmányozásában is, állítja Mooney. A skizofrénia általános tünete például a hangszerű hallucinációk, amelyekről ma azt gondolják, hogy az agyban egy „megszakadt” előre jelző funkcióvesztés okozza. Pontosan meghatározva, hogy az agy miként tudja előre a hangok jelzését, megnyitja a lehetőséget több izgalmas kérdés megértésére, és elmélyíthetjük annak megértését, hogy az agy működése miként változik egy-egy mentális betegség alatt.
[1] https://www.neuro.duke.edu/research/research-news/brain-has-natural-noise-cancelling-circuit