Gyűjtőfogalomként infrahangnak nevezzük azokat az alacsony (20 Hz-nél kisebb) frekvenciájú hangokat, melyeket az emberi fül már nem érzékel. Ugyanakkor megjelenése rezgések formájában észlelhető. Így sok esetben annak ellenére, hogy a hang észrevehetetlen marad az emberi fül számára, a test mégis érzékeli azt.
Milyen esetekben fordulhat elő infrahang?
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
Természetben gyakran előfordul például különböző légnyomások (földrengés, vulkánkitörés stb.) alkalmával, de a közlekedés (dízelmozdony, hajó stb.), a szél, a szélturbina vagy a saját szívverésünk, de még a légzésünk hangja is kelt infrahangokat.
A modern társadalom is nagymértékben növelte az infrahangok jelenlétét a munkahelyi körülmények, az ipari létesítmények, a zárt tereken belüli mechanikus berendezések (például fűtő- és szellőztető rendszerek) rezgése révén.
Közismert, hogy az állatok is bocsátanak ki ilyen hangokat, többek között a bálna, az elefánt, a víziló, a rinocérosz vagy a zsiráf is használja az infrahangot nagy távolságú kommunikáció céljából (ez a bálnák esetében több száz km is lehet).
Egy biztos, mindenki másképp reagál ugyanarra a hangra.
Az infra hang hatásai
Az infrahangok ellen a közönséges zajvédők általában hatástalanok. Maga az emberi test sem véd az infrahang ellen. Az infrahang hatásnak tulajdonítható tünetek közé tartozik a fejfájás, a hányinger, a szédülés, a koncentrációhiány, a hangulatváltozás, a depresszió, az alvászavar, és a pánikbetegség is. A pánikbetegség különösen azoknál alakul ki, akik foglalkozásukból adódóan, hosszú távon vannak kitéve az infrahangnak.[1]
Az infrahang a belső fül működését is befolyásolhatja. Hatására szédülés, egyensúlyhiány, tájékozódási zavar vagy gyomorgörcs is kialakulhat. Továbbá megfigyelték, hogy az infrahang percenként befolyásolhatja az alvás mintázatát, emiatt okozhat alvászavart.
A 7 Hz frekvenciájú infrahang megzavarhatja a szív- vagy agytevékenységet. Nagy mennyiségben az infrahang közvetlenül befolyásolhatja az emberi központi idegrendszerét és akár szervi problémát is okozhat. Így hatással lehet például a szív működésére is.
A szívműködés egy nagyon finom hangolású mechanikus rendszer. Egy idei német egyetemi tanulmány[2] azt vizsgálta, hogy a 20 Hz alatti akusztikus rezgés milyen hatással van a szívre. A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy erősen negatív hatása van a szívszövetek összehúzódási képességére az infrahangnak. Ez a megállapítás egyedülálló, mivel ez az első bizonyíték, amely igazolja az infrahang ilyen jellegű közvetlen hatását az emberi szívműködésére.
Számos független laboratóriumi kutatást végeztek a világ minden tájáról, amelyek hasonló következtetésekre jutottak.
[1] https://www.noiseandhealth.org/article.asp?issn=1463-1741;year=2021;volume=23;issue=109;spage=57;epage=66;aulast=Chaban
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34213448/