Az Eurac Research és az Innsbrucki Orvostudományi Egyetem tudósai nagy magasságban kutatták ezeket az ideiglenes pszichózisokat.[1]
Sok hegymászó azt gondolja, hogy üldözik, hangokat hall, összefüggéstelenül kezd el beszélni, vagy ok nélkül megváltoztatja útját.
Például, amikor a hegymászó Dr. Jeremy Windsor felmászott az Everestre 2008-ban, furcsa hangokat hallott extrém hegymászása során. Egyedül a Himalája felett, 8000 méter magasságban Windsor hallucinált egy Jimmy nevű embert, aki egész nap kísérte ösztönző szavakkal, majd nyom nélkül eltűnt.
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
"A hegyek őrülten gyönyörűek, de nem számítottuk arra, hogy őrületbe is kergethetnek minket" - mondta a tanulmány társszerzője, Dr. Hermann Brugger az Eurac Research Hegyi Sürgősségi Orvostudományi Intézetének vezetője.
Az orvosok eddig általában úgy gondolták, hogy az ilyen pszichotikus epizódok a magassági betegség tünetei, ami erős fejfájást, szédülést és egyensúly problémát jelent. A magassági betegség a magas tengerszint feletti magasságban tapasztalható oxigénhiány következménye, amely folyadékfelhalmozódást idézhet elő a tüdőben vagy az agyban.
Eddig az orvosok a fent leírt „Harmadik ember szindrómát”, más akusztikus, optikai és szaglás hallucinációkkal együtt szerves okoknak tulajdonították.
„Vizsgálatunkban azt találtuk, hogy van egy tünetcsoport, amely tisztán pszichotikus; azaz, hogy bár valóban kapcsolódnak a magassághoz, nem tulajdoníthatóak agyi ödémának, fertőzésnek vagy más szervi betegségnek” - így magyarázza Hermann Brugger.
Az új elemzésben úgy találták, hogy az "izolált nagymagasságú pszichózis" egy sajátságos egészségi állapot lehet, amely különbözik az említett magassági betegségtől.
Ennek a következtetésnek a levonásához a kutatók a német hegyi irodalomból összegyűjtöttek nagy magasságban történt 83 pszichotikus történet adatait és elemezték azokat. Találtak egy listát a pszichotikus tünetekről, például a hallott hangokról, amelyek a magassághoz kapcsolódtak, de egyértelműen nem mindig kapcsolódtak a magassági betegséghez vagy a múltbeli mentális betegség bármely fizikai tünetéhez.
"Azok a személyek, akik hangokat hallottak nagy magasságban és nincs magassági betegségük, egyébként teljesen egészségesek és nem hajlamosak a pszichózisra" - mondta Brugger.
Az izolált nagymagasságú pszichózis valószínűleg a tengerszint feletti 7000 méter feletti magasságokban fordult elő - találták a kutatók. Nem tudják biztosan, mi okozhatja - talán hasonlóak a magassági betegség mögött meghúzódó okokhoz, például oxigénhiány vagy kezdődő ödéma az agy bizonyos területein.
Lehetséges, hogy az oka egyáltalán nem a magasság miatt van.
"Ismert az is, hogy a társadalmi kapcsolatok teljes megfosztása és a magány hosszú ideje hallucinációkat válthat ki" - mondta Brugger.
Azonnali gyógyulás
A szindróma tünetei teljesen eltűntek, mihelyt a hegymászók elhagyták a veszélyzónát - írták a kutatók a tanulmányban. "Teljesen felépültek" - mondta Brugger.
Ennek ellenére ez a szindróma egyértelműen kapcsolódott a balesetek jelentős kockázatához, "még egy kisebb hiba is végzetes kimenetű lehet szélsőséges tengerszint feletti magasságban" - mondta Brugger. "Fontos, hogy a hegymászók tisztában legyenek ezzel a kockázattal, tudják, hogy ezek a hallucinációk nem valósak, és ezek a hatások visszafordíthatók."
A tudósok megkísérelhetik az ideiglenes pszichózis eseteinek szimulálását azáltal, hogy az önkénteseket olyan kamrákba helyezik, amelyek alacsony oxigén és alacsony légnyomás felhasználásával szélsőséges magasságot szimulálnak.
"Ez segíthet megvilágítani az ideiglenes pszichózist általában" - mondta Brugger.
A kutatók a közeljövőben azt tervezik, hogy együttműködnek a Mount Everest alaptáborában működő nepáli orvosokkal, hogy megtudják, milyen gyakran fordulnak elő nagy magasságban pszichózisok. "Kérdőíveket fognak felhasználni az Everestről lefelé érkező hegymászók adatainak összegyűjtésére" - mondta Brugger.
A jelenség jövőbeli kutatása rávilágíthat és segíthet az egyébként kialakuló ideiglenes pszichózis feltérképezésében is - mondják a kutatók.
[1] http://www.eurac.edu/en/research/health/moumed/Pages/newsdetails.aspx?entryid=126989