15.000 Ft felett INGYENES házhozszállítás!
A hallás szakértője
Központi hallásvizsgáló
+06-30/311-4123

Fiatalok hallásproblémái

A mai tizenévesek között a halláskárosodás 30%-kal nőtt az elmúlt évtizedekben egy NBC jelentés szerint. A fiatalok zenehallgatási és életviteli szokásai hatással lehetnek és fokozhatják a későbbi életkorral jelentkező halláscsökkenés mértékét is.
Fiatalok hallásproblémái

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Az életmód a fiatalok növekvő halláscsökkenésének egyik tényezője. A hangos videojátékok, a teljes hangerőig terjedő lejátszók, a koncertek, a sportesemények jelentenek zajforrást. A mozik és a surround hangzású szórakoztató eszközök rendszerei nagyfokú károsodást okozhatnak a tizenévesek hallásában.

Mi okozhatja a hallásvesztést gyerekkorban és tinédzsereknél

Gyermekkorban gyakori megbetegedések okozhatnak átmeneti halláscsökkenést. A fülkürt hurut és a középfülgyulladás esetén a fájdalom mellett halláscsökkenés is jelentkezhet. Ez a közösségben tartózkodó gyermekeknél gyakran előfordul. A gyógyulás után a halláscsökkenés még napokig, hetekig fennállhat, ez szubjektív (amikor a gyermek kora lehetővé teszi) és objektív hallásvizsgálatokkal kimutatható. Időben elkezdett kezelés esetén nyomtalanul gyógyul.

Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!

Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!

A * -al jelölt mezők kitöltése kötelező

Van azonban olyan eset, amikor sűrűn visszatér a megfázás és mivel a gyermekek anatómiai tulajdonságai miatt szűk orrjárat a pangó váladék nem tud megfelelően kiürülni, a gyulladások visszatérhetnek. A megnagyobbodott orrmandula ezt az állapotot fenntarthatja és gyakori fülkürt hurutot, középfülgyulladást okozhat.

Mindenképpen orvosi kezelés szükséges ezeknek a problémáknak a megoldására, mert az elhanyagolt gyulladások miatt a későbbi életkorban maradandó hallásromlás alakulhat ki.

Tinédzsereknél a halláskárosodás leggyakoribb oka a túlzott mértékű zajkibocsátás, ez természetesen csökkenthető, valamint megelőzhető. A Journal of Pediatrics szerint a 6 és 19 év közötti gyermekek 12,5%-ának halláskárosodását a hangos zenehallgatás okozza. Különösen a fülhallgatókon keresztül nem biztonságos a zenehallgatás. A fiatalok halláscsökkenésének egyik oka az, hogy az új technológia több ezer zeneszám tárolására képes, szemben a régi technológiával, amely csak egy kazettát vagy CD-t játszott le. A több zeneszám tárolása hosszabb hallgatási időt eredményez. A régebben használt nagyobb méretű fejhallgatókkal szemben a fülhallgató közvetlenül a hallójáratba illeszkedik anélkül, hogy hangcsillapítás létrejönne. Ehhez hozzáadódik, hogy a legtöbb fülhallgató az iPod-okhoz és egyéb mp3-lejátszókhoz tartozik, alacsony vagy közepes minőségű, ezért nem képesek a mély hangokat hatékonyan továbbítani. Aki zenét hallgat, tudja azt, hogy ha nem hallja a mély hangokat, akkor emelni kell a hangerőt.

Fülhallgatók elterjedése

A fülhallgatókat a fiatalok gyakrabban használják zenehallgatásra, így a zene élményét már nem csak otthonukban tudják élvezni, hanem magukkal vihetik az utcára és a tömegközlekedési eszközökre. Ezek az apró hangszórók a hallójáraton belül helyezkednek el és a hangot közvetlenül a dobhártyára irányítják, miközben elzárják a külső hangokat. A hangtól a belsőfülig terjedő távolság csökken. A szabványos hangszóróból a fülhallgatónál a hallójáratba terjedő hangerő 9 dB-el növekedhet. A hangos zene hallgatása a fülhallgatón keresztül 8 perc alatt károsíthatja a belső fülben levő hallósejteket. A teljes hangerővel használt fülhallgatók olyan hangos hangot adhatnak ki, mint egy rock koncerten: 120-150 dB hangerőt.

A halláscsökkenés hatásai

A halláskárosodás zavarja a beszédértést, a tágasabb helyiségekben - osztályterem - nem hallják meg a fiatalok a suttogó, vagy a halkabb hangokat. A fiatal korban kialakuló halláscsökkenés csökkenti a figyelmet, ezáltal káros hatással lehet a tanulmányokra. Már a legkisebb halláskárosodás is csökkentheti a társadalmi szerepvállalást és az iskolai sikereket. Tanulmányok kimutatták, hogy a halláskárosodásban szenvedő fiatalok gyakran érzékenyebbek a szakmai döntésekben. A munkahelyi és karrierlehetőségeket is nagymértékben befolyásolhatja a halláskárosodás. Annak ellenére, hogy ezek a korlátok ténylegesen léteznek-e vagy sem, befolyásolhatják a halláskárosodásban szenvedő fiatalokat, hogy feszültté váljanak és elveszítsék az önbizalmukat, ezáltal veszélyeztethetik tanulmányi, munkahelyi lehetőségeiket. A sportban például több stresszt és frusztrációt tapasztalhatnak, mivel nem értik, hallják meg az edzők utasításait.

A társakkal való kapcsolattartás is nehezebb lehet a beszélgetésnél történő félreértések miatt.

Szerencsére vannak olyan módok, amelyek megakadályozzák a zajt okozó halláskárosodást a tizenéveseknél. Ezek közül néhány:

  • Használjon olyan kiváló minőségű fülhallgatót, amely hatékonyabban továbbítja a mély hangzást, vagy inkább fejhallgatót használjon, mely a fülkagylót zárja le és nem csak a hallójáratot.
  • Kövesse a 60/60 szabályt: kevesebb, mint 60 perc zenehallgatásnál a maximális hangerő nem haladhatja meg a 60dB-t. Az iPod-nál az ideális hangerő beállítható.
  • Amikor a környezetben mások is hallják a fülhallgatókon hallgatott zenét az már túl hangos. Ügyeljen arra, hogy szünetet tartson a zene hallgatása közben, és ne aludjon el, miközben a fülhallgatón hallgatja a zenét.
  • A koncerten, sporteseményen, zajos környezetben mindig viseljen zajvédő füldugót.

 

Vigyázzon hallására, ne hallgasson túl hangosan zenét!