A versenyszerű sportoláson kívül is sokan hallgatnak zenét mozgás közben. A futóknál majdhogy nem mindig látunk fülhallgatót, edzőteremben is sokan hallgatnak egyénileg is zenét, de a csoportos órákon is mindig szól a zene.
De vajon a zenének csak lélektani hatása van, vagy tényleg fokozza a sportteljesítményt?
A londoni Brunel Egyetem sportpszichológusa dr. Costas Karageorghis kutatásai szerint a zene a teljesítményt akár 15-20%-al is megnövelheti.
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
A zenehallgatás több szempontból is segíthet testünknek és persze lelkünknek is mozgás közben:
- Eltereli a figyelmet
A zenehallgatás sportolás közben megváltoztatja a testünk és az agyunk közötti kommunikációt. Miközben agyunk a zenére koncentrál, a fizikai fájdalom értelmezésére kevésbé figyel, így késleltetve vesszük észre a sport testünkre gyakorolt hatását.
- Bízzuk a képzeletünkre
A zene hatására beindul memóriánk, eszünkbe juthat mikor hallottuk először azt a számot és már meg is jelenik számos emlékkép. Vannak, akik a zene szövegére koncentrálnak, vagy a zenéhez tartozó videóklipet pörgetik magukban. Minden zeneszám hatással van képzeletünkre, amely segítségével átvészelhetünk egy nehezebb gyakorlatsort.
- Tartsuk az ütemet
Könnyebb futni, súlyokat emelgetni, vagy pilates gyakorlatokat végezni, ha mindezt a zene ütemére tesszük. Ez annak köszönhető, hogy a szinkronizált mozgás erősíti az agyban a motorikus funkciókat. A szinkronizált mozgás hatására a test kevesebb energiát is fogyaszt.
- A zene a személyi edzőnk
A zene a motivációs erőnk sportolás közben. Arra sarkall minket, hogy kitartsunk, ne hagyjuk abba. Ráadásul a segítségével repül az idő! Sokkal rövidebbnek érzékeljük az eltelt időt zenehallgatás közben, mint nélküle.
Forrás:
https://totelaudio.hu/bejegyzes/5-ok-amiert-hasznos-zenet-hallgatni-sportolas-kozben
https://fitbodyblog.cafeblog.hu/2017/11/14/sport-es-a-zene/