Számos fontos tényező játszik szerepet egy hallókészülék kiválasztása során, ám talán egyik sem olyan fontos, annak a kialakítása. Rendelkezhet a készülék a világon a legjobb tulajdonságokkal is, ha a kialakítása nem megfelelő, nem azt választjuk.
Hallójárati vagy fülmögötti hallókészülék?
Lényegében kétféle kialakítású hallókészülék létezik:
- az egyik egy olyan készülék, amely a hallójáratban vagy a fülkagylóban helyezkedik el,
- a másik, ahol a vezérlőegység a fül mögött található és egy vékony, diszkrét vezetékhez csatlakozik, amely a fülbe illeszkedik.
Jelentkezzen most ingyenes, kötelezettség nélküli hallásszűrésre!
Vegyen részt teljeskörű és ingyenes hallásvizsgálatunkon, töltse ki rövid űrlapunkat és jelentkezzen most!
Kérjük, amennyiben adatait nem tudja beküldeni, úgy próbálja meg újra!
Lényeges, hogy a kialakítás nem mindig jelent különbséget a tudásban. Amennyiben egy készülék hallójárati nem biztos, hogy kisebb a tudása, mint egy nagyobb fülmögötti készüléké. Ám nagy általánosságban elmondható, hogy a föl mögötti hallókészülékek nagyobb üzemidővel és tudással rendelkezhetnek, mint hallójárati társaik. Például a legújabb újratölthető hallókészülék típusok legtöbbször fülmögötti kialakításúak.
Melyek az alapvető különbségek a két hallókészülék típus között?
Természetesen a fül-orr-gégész szakorvos és az audiológus ismerteti ezeket, de a személyes előnyök mellett van néhány határozott különbség is:
- Amennyiben sokszor van hallójárat gyulladása vagy rendszeresen folyik a füle a hallójárati típust valószínűleg nem javasolja Önnek a szakorvos.
- A hallójáraton belül elhelyezkedő hallókészülékek diszkrétek lehetnek, így különösen a rövid hajúak részesíthetik előnyben. Ha Ön szemüveget visel, a hallójáratba vagy fülkagylóba helyezett hallókészülék mindennapi viselete kényelmesebb lehet. Azonban, ha szűk a hallójárata vagy erősebb készülék szükséges ettől eltérhet a választás.
- A hallójáratba helyezhető kisebb típusok méretük miatt nem tudnak olyan erősítést biztosítani, mint a fülmögötti típusok, mivel kisebb méretű elemmel működnek és korlátozottak lehetnek a kínált technológia szintjén is. Emiatt súlyos halláscsökkenés esetén a kisebb elemmel működő típusokat valószínűleg nem tanácsolja az audiológus.
- Azok számára, akiknek kézügyességi problémái vannak, a hallójárati hallókészüléket könnyebb fel- és levenni, mint a fül mögötti típust. Viszont, mivel a hallójárati hallókészülékek elemei jóval kisebbek lehetnek, így a fül mögötti hallókészülékük elemeit könnyebb cserélni.
- A legnagyobb különbség azonban az, hogy a hallójárati hallókészülékeknél először olyan érzete lehet, mintha dugó lenne a fülében. A legtöbb ember megszokja ezt az érzést, de egyesek számára ez elég zavaró lehet. Ennek enyhítésére az audiológus un. szellőzőfurat elhelyezését javasolhatja a hallójárati készülék házára (burkolatára).
A hallójárati hallókészülékek mindenki számára megfelelőek?
Diszkrétségük miatt a hallójárati hallókészülékek megfelelő választásnak tűnhetnek, de a fülmögötti hallókészülékek az erősítés szélesebb skáláját kínálják, általában könnyebb megszokni viselésüket, és sokkal több választási lehetőséget kínálnak a zajos környezetben való jobb és természetesebb halláshoz.
A diagnosztizált halláskárosodástól függően az audiológus olyan lehetőségeket javasol, amelyek megfelelnek az Ön hallásveszteségének, életmódjának és technológiai követelményeinek.